Joanna Bator: Ciemno, prawie noc

Joanna Bator: Ciemno, prawie noc

Joanna Bator: Ciemno, prawie noc

W stosownym czasie nie przeczytałem głośnej powieści Joanny Bator Ciemno, prawie noc (Nagroda Literacka Nike 2013). Niedawno jednak wpadł mi w ręce całkiem przyzwoicie zrealizowany audiobook, postanowiłem więc skorzystać z okazji i nadrobić lekturowe zaległości, w każdym razie tę jedną. Tym bardziej, że o książce słyszałem wiele tyleż złego, co dobrego, a to mnie zawsze niezdrowo podnieca, jak wiecie. Reasumując owe fachowe i niefachowe opinie, sprowadzają się one do stwierdzenia, że powieść „i zachwyca, i rozczarowuje”, jak brzmi tytuł jednej z recenzji, czy w innej wersji: „zachwyca, ale…”.    

Fachowi i niefachowi pożeracze polskiej i światowej prozy – w tym powieści Joanny Bator Ciemno, prawie noc – zżymali się zazwyczaj na wielkie pomieszanie wątków, konwencji, stylów, rejestrów, gatunków i czego tam jeszcze nie wymyślili „badacze owadzich nogów”, które w powieści Bator nie składają się jakoby na spójną całość. Cięgiem rozprawiali zatem o haniebnym mieszaniu metafizyki z fizyką, realizmu magicznego z niemagicznym, powieści obyczajowej z satyryczną, thrillerem, kryminałem tudzież o „pachworku historii, form i konwencji”, o nieprzystojnym misz-maszu i ogólnym poplątaniu z pomieszaniem, o tym, że „kilka elementów jednak nie przekonuje”, że „zbyt wiele grzybków w tym literackim barszczu” i tak dalej w ten podejrzanie spójny deseń.

Co do mnie, to uważam, że w powieści Joanny Bator Ciemno, prawie noc jest akurat tyle spójności i tyle niespójności, co w naszym codziennym życiu, czyli w sam raz. I o tym mniej więcej napisałem w felietonie Prawdziwa historia Alicji Tabor, który ukaże się niebawem w miesięczniku „Twórczość” , do czytania którego niezmiennie zachęcam, choć niekoniecznie ze względu na moje felietony 😉 Kłaniam się nisko

Grzegorz Tomicki

Autor: Joanna Bator
Tytuł: Ciemno, prawie noc
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
Miejsce i data wydania: Warszawa 2019
Stron: 464
ISBN: 9788328060968Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *