Pierre Lemaitre: Ofiara

Pierre Lemaitre: Ofiara

Pierre Lemaitre: Ofiara

Kiedy brałem do rąk czwartą już powieść Pierre’a Lemaitre’a Ofiara, powiedziałem sobie, że tym razem nie dam się ponieść i spróbuję przeczytać ją z dystansem, bez przesadnych emocji, na chłodno. Nic z tego. Już od pierwszych zdań dałem się wciągnąć w tę opowieść po uszy i moje naiwne założenia z miejsca szlag jasny trafił. I bardzo dobrze. Co może być bowiem cenniejszego od czerpania niczym nieskrępowanej radości z lektury!    

A wciągnąłem się w lekturę do tego stopnia, że z miejsca straciłem trzy zęby, złamano mi żebra, strzelano do mnie z obrzyna Mossberga, spadł na mnie deszcz szkła, nurzałam się we własnej krwi, a kiedy było już po wszystkim i wylądowałem w szpitalu, oprawca podążył tam za mną i koszmar zaczął się od nowa. Po czym okazało się, że nie tylko mój prześladowca nie jest tym, za kogo brali go inni, ale i ja to niezupełnie ja.

Ofiara to trzecia część cyklu o Camille’u Verhoevenie, mierzącym 145 cm wzrostu paryskim komisarzu, który nie tylko zajmuje się rozwiązywaniem problemów, ale też sam jest problemem dla siebie i innych – przestępców, przełożonych i przyjaciół. Pierre Lemaitre – autor, który nie lubi happy endów i pisze tylko takie książki, które chciałby sfilmować Alfred Hitchcock – po raz kolejny udowadnia, że można napisać książkę z wartką akcją, trzymającą w nieustannym napięciu, a jednocześnie niepokojącą i dającą do myślenia na zupełnie innym, egzystencjalnym poziomie. Komisarz Camille Verhoeven bowiem „w gruncie rzeczy robi ze swoim życiem to, co zawsze robił ze swoimi dochodzeniami; drąży do końca, żeby zrozumieć, jak do tego doszło”. Świetna rzecz.

Grzegorz Tomicki

Za przełomowe uważa się takie wydarzenie, które wywraca do góry nogami twoje życie. Camille Verhoeven przeczytał to parę miesięcy temu w artykule „Przyspieszenie historii”. Takie zdarzenie – decydujące, wstrząsające, nieoczekiwane, zdolne postawić w stan najwyższej gotowości twój system nerwowy, rozpoznajesz natychmiast pośród innych życiowych zdarzeń, ponieważ ma ono w sobie specyficzną dynamikę i intensywność; gdy do niego dochodzi, od razu wiesz, że będzie miało ono dla ciebie olbrzymie konsekwencje, że to, co cię właśnie spotyka, jest nieodwracalne.
Na przykład trzy strzały z broni palnej oddane do kobiety, którą kochasz.
To właśnie spotka Camille’a.
(Początek powieści)

Autor: Pierre Lemaitre
Tytuł: Ofiara
Tytuł oryginału: Sacrifices
Przekład: Joanna Polachowska
Wydawca: Wydawnictwo MUZA S.A.
Miejsce i data wydania: Warszawa 2014
Stron: 352
ISBN: 9788328703933

Inne powieści Pierre’a Lemaitre’a:
⇒ Koronkowa robota
⇒ Alex
⇒ Do zobaczenia w zaświatachDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *