Festiwal preTEXTY w Legnicy
Jesienią 2015 roku po Dolnym Śląsku buszował objazdowy festiwal literacko-artystyczny preTEXTY. W książeczce anonsującej imprezę przeczytałem: „Legnica mimo niegdysiejszych zniszczeń czaruje. Architektura i miejskie muskuły to jedno, ale charakterystyczne wydają się również organizowane tu – kiedyś lub obecnie – wydarzenia: od Satyrykonu czy Festiwalu Kultury Japońskiej, po Europejskie Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych pod Kyczerą. No i pamiętajmy o spływie samoróbek po Kaczawie! To wszystko razem sprawia, że środowisko dla tegorocznych preTEXTÓW wydaje się zupełnie naturalne”.
Dlaczego spośród legnickich wydarzeń kulturalnych i parakulturalnych wybrano m.in. Satyrykon (a nie np. Legnicę Cantat) i Spływ Samoróbek (a nie, powiedzmy, Turniej Kowali), to dla mnie zagadka. Choć może nie do końca. Organizatorom chodziło być może o wskazanie imprez – i wpisanie się w ich szereg własnymi działaniami – które są wstanie rozruszać legniczan, wywołać w nich ducha ożywczej, pozytywnej energii, bawiąc i ucząc zarazem. Jeżeli rzeczywiście taki był ich zamysł, to się chyba cokolwiek przeliczyli, a może i zawiedli. W Legnicy bowiem duchów jak na lekarstwo.
Do Klubu „Spiżarnia” przybyłem 15 minut przed czasem, ale okazało się, że i tak za późno. Bynajmniej nie dlatego, że brakło już wolnych miejsc – tych było nawet w nadmiarze. Przybyłem za wcześnie i za późno zarazem, albowiem poeta Konrad Góra był już mniej więcej – jak się zorientowałem – w połowie występu, czyli czytania niemrawej i nielicznie zebranej publiczności (włącznie z dziennikarzami było tych osób chyba kilkanaście) swoich wierszy.
Atmosfera w Klubie „Spiżarnia” o godzinie dziewiętnastej panowała taka, jakby to była piąta rano po weselu, a na scenie produkowała się pijana orkiestra. Tym bardziej, że miejsce to na co dzień służy do tańczenia przy mało wyszukanej muzyce (choć zdarzają się i koncerty jazzowe). A przecież na scenie działy się rzeczy naprawdę ciekawe. Po Konradzie Górze wystąpili kolejno Szczepan Kopyt, Jacek Bierut i Karol Maliszewski – niczego sobie poeci, których w Legnicy prędko po raz wtóry chyba nie zobaczymy.
A potem na scenę, a raczej na owo wolne miejsce-klepisko do potańcówek przed sceną, w stroju klauna i z megafonem w ręce wyskoczył – niby Filip z konopi indyjskich – Adam Kaczanowski, zaczynając swój poetycki happening od gromko skandowanych słów: „Co jest nie tak z tymi ludźmi”! Początkowo odebrałem to jako: „Co jest nie tak z wami, legniczanie, co tak drętwo siedzicie!” i zachciało mi się śmiać. Prawdę mówiąc, tak się przywiązałem do tego odczytania, że nie potrafię i nie chcę się go wyzbywać. Bo chociaż poecie chodziło o coś trochę innego, to przecież niezupełnie (tekst ukazał się majowym 8. Arkuszu „Odry”, więc kto ciekawy, może sprawdzić).
Na koniec wystąpił Andrzej Sosnowski, czytający swoje wiersze przy akompaniamencie zespołu Chain Smokers, wynosząc całą imprezę na zupełnie inny poziom. Kto nigdy nie widział i nie słuchał Sosnowskiego ze Smokersami, temu nie da się o tym opowiedzieć. A kto widział i słuchał, ten wie, o co chodzi. Wyższa szkoła jazdy. Muzycznie, poetycko i recytatorsko. Dlatego psim swędem wycyganiłem od organizatorów płytę Dr Caligari resetuje świat, którą od czasu do czasu skutecznie się resetuję, aby z nowymi siłami stawiać czoła współczesnej kulturze polskiej, niepolskiej i obcej, czyli światowej.
Grzegorz Tomicki
Pierwodruk: „Odra” 12/2015
Płyta Dr Caligari resetuje świat grupy Chain Smokers & Andrzej Sosnowski to drugi krążek zespołu. Składają się na niego 2 poematy i 3 wiersze warszawskiego poety, do których zaaranżowane zostały podkłady dźwiękowe i filmowe. Historia znakomicie wpisuje się w czasy nadchodzącego kryzysu. Z tą płytą poczujesz się bezpiecznie i niebezpiecznie, lekko i drapieżnie. Utwory: Dr Caligari resetuje świat, Zabawy wiosenne, Oceany, Tachymetria, Nowa Kariera w nowym mieście.
Nota wydawcy
Wykonawcy: Andrzej Sosnowski, Chain Smokers
Tytuł: Dr Caligari resetuje świat
Wydawca: Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza
Miejsce i data wydania: Wrocław 2014
ISBN: 9788360746301
Chain Smokers:
Andrzej Sosnowski (recytacje)
Michał Litwa Litwiniec (sax alt, monochord, quena, bansuri, dvojnica, kalimba)
Tadeusz Kulas (trąbka)
Karol Pęcherz (elektronika)
Bogumił Misala (elektronika)
Dodaj komentarz