Annemarie Schwarzenbach: Podróże przez Azję i Europę

Annemarie Schwarzenbach, Podróże przez Azję i EuropęKsiążka Podróże przez Azję i Europę szwajcarskiej pisarki-buntowniczki – „une suisse rebelle” – Annemarie Schwarzenbach, pisana w latach 30. XX wieku, traktuje m.in. o osobliwym sposobie grzebania zmarłych w Osetii Północnej na Kaukazie, pokojowym współżyciu różnych kultur w dawnej Syrii, sukcesie szwedzkiej spółdzielczości i problemie uchodźców-bezpaństwowców w przedwojennej Europie. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o rodzącym się w Niemczech faszyzmie, a więc o suwerennej władzy i jej prerogatywach, instrumentalnym stosunku do kultury, autorytaryzmie, konformizmie, nacjonalizmie, bucie narodowej, konformizmie i nieocenionych pożytkach z nonkonformizmu. Choć teksty te powstały bez mała sto latem temu, w sposób nieoczekiwany i niepokojący oświetlają one także naszą teraźniejszość.    

Grzegorz Tomicki

Moja recenzja Podróży przez Azję i Europę ukazała się w „Nowych Książkach” 2016, nr 12, s. 62-63 (a wkrótce pojawi się na tym blogu).


Podróżniczka, reporterka, powieściopisarka, antyfaszystka, dziedziczka fortuny, narkomanka – wiele słów określa Annemarie Schwarzenbach. Ustosunkowana, wykształcona, obdarzona talentem pisarskim i androgyniczną urodą fascynującą mężczyzn i kobiety wydawała się błogosławiona przez los. W Europie pisała reportaże z krajów bałtyckich, z Wiednia w przeddzień Anschlussu oraz Pragi, stała się kronikarzem wzrostu nastrojów prohitlerowskich.
Robert Aldrich

Kiedy po raz pierwszy jadła u nas w Monachium obiad, Czarodziej przyglądał jej się z boku z mieszaniną troski i upodobania, by stwierdzić w końcu: „To dziwne, gdyby była pani chłopcem, musiałaby pani uchodzić za osobę niezwykle ładną”. Roger Martin du Gard wiedział, za co jej dziękował, kiedy do jednej ze swych książek wpisał dedykację: „Dla Annemarie – w podzięce za to, że wędruje po tej ziemi z twarzą niepocieszonego anioła”.
Klaus Mann

Annemarie opowiadała o podróżach do Afganistanu, Egiptu, Syrii i na Bliski Wschód. Byłam zafascynowana. lecz także lekko przerażona. Spośród wszystkich moich przyjaciółek ją kochałam najbardziej.
Carson McCullers

Annemarie Schwarzenbach
Ur. 1908 w Zurychu, zm. 1942 w Sils Maria. Autorka reportaży z Dalekiego Wschodu, Rosji sowieckiej i hitlerowskich Niemiec. Związana z rodziną Mannów i bohemą artystyczną lat 30. XX wieku.

Annemarie Schwarzenbach, Podróże przez Azję i Europę, przeł. B. Andrunik, Fundacja Zeszytów Literackich, Warszawa 2016
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *