Grzegorz Tomicki

Tomicki - zmniejsz300

Poeta, prozaik, krytyk literacki. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturozna-wstwa. Stale współpracuje z miesięcznikami „Twórczość”, „Odra” i „Nowe Książki”, kwartalnikami „FA-art” i „Arterie” oraz Polskim Portalem Psychologii Społecznej PsychologiaSpołeczna.pl. Opublikował tomy wierszy: Miasta aniołów (1998), Zajęcia (2001), Pocztówki legnickie (2015) i Być jak John Irving (2017) oraz monografię Po obu stronach lustra. O twórczości Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (2015). Prowadzi stronę literacką Inne Lektury  oraz strony psychologiczne: AutoprezentacjaPsychologia Życia Codziennego. Mieszka w Cieplicach (Jelenia Góra).    

Publikacje książkowe:

O Pocztówkach legnickich

To świetna książka, doskonale  skomponowana, bogata w niuanse psychologiczne, liryczne, filozoficzne. Od tych wierszy nie można się oderwać i da się je czytać na różne sposoby.

Karol Maliszewski

Grzegorz Tomicki napisał znakomitą książkę, z jednej strony wyrazistą w swej melancholii, psychologii i liryzmie, z drugiej zaś wieloznaczną, paradoksalnie – zamkniętą kompozycyjnie i otwartą na różnorodność interpretacji.

Tomasz Hrynacz

O Po obu stronach lustra. O poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego

Książka Grzegorza Tomickiego to odważny skok pomiędzy poezją a pojęciami psychoanalizy. Tomicki korzystając ze źródeł psychologicznych i filozoficznych czyta wiersze Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego w sposób, który działania twórcze podmiotu i zabiegi powiązane z konstruowaniem poetyckiego świata przedstawia w kategoriach rzeczywistych zachowań umysłu psychotycznego, w trakcie pełnego trudu układania sobie relacji z tym światem i ze sobą. Rozmaite figury sensu u Tomickiego okazują się subtelnymi obrazami traum, kompleksów, natręctw i wynikającego z nich cierpienia, z którego intensywności tym lepiej zdaje sprawę poezja. Mamy tu do czynienia z frapującym pomysłem nie tylko na książkę, ale i na literaturę.

Joanna Orska

Inne strony

Napisz do mnie

 

12-wyostrz10 (tak)zmn170

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *