Janusz Rudnicki: Węgiel (proza z Życiorysty dwa)
Lata pięćdziesiąte. Ja jestem dzieckiem węgla. Ja bym się nigdy nie urodził, gdyby nie on. Czarne mam po nim oczy, czarne serce i czarną dzisiaj przyszłość. Moje dzieci odziedziczyły po mnie atomy i wyglądają jak węglowodany.
Ja jestem dzieckiem węgla, bo jestem dzieckiem czarnej miłości, która zaczęła się tak: mój ojciec, żołnierz, stał na warcie przy bramie, a matka moja kradła. Węgiel, z koszar. Bo zimno w zimie było, bo bieda z nędzą była, bo palić w piecach czym nie było i w domach ludzie grzali się, puszczając parę z ust.
I ojciec mój, żołnierz, któregoś dnia, kiedy skończył wartę, zawołał ją. Panienko, krzyknął z jednej strony żelaznej bramy, panienko, można panienkę prosić na chwilę? I mama moja podeszła z drugiej strony płotu, a on powiedział, poznajmy się, tak często cię widzę, jestem Tadeusz, a ona, trzymając ręce z tyłu, powiedziała nieśmiało, Wiesława. I ojciec wyciągnął rękę między szparami, a mama nie, mama swoje obie trzymała z tyłu, i taj stali przez chwilę, a był już wieczór i śnieg padał jak oszalały i wszystko było białe w świetle jednej tylko przy koszarach latarni, wszystko oprócz dłoni mamy, były czarne, od węgla, i mama się wstydziła, bała, że kiedy rękę wyciągnie, ojciec zobaczy, że kradnie węgiel, i z rękami w tyle cofać się zaczęła. A ojciec czuł się jak ląd, którego opuszcza łódź, a mama czuła się jak łódź, która opuszcza ląd, i kiedy na drugi dzień zobaczyli się znowu i mama rękę podała, i kiedy on zapytał, dlaczego wczoraj nie, a ona mu powiedziała, to od razu zapłonął do niej miłością gorącą jak piec i na pierwszą ich randkę przyszedł z wiadrem węgla, czym ją rozbroił tak, że wkrótce się urodziłem, a oni żyli krótko i nieszczęśliwie.
Autor: Janusz Rudnicki
Tytuł: Życiorysta dwa
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
Miejsce i data wydania: Warszawa 2017
Liczba stron: 320
ISBN: 9788328036963
Powrót zadziornego krytyka i pisarza życiorysty! Zbiór błyskotliwych próz, portretów literackich i recenzji Janusza Rudnickiego. Znakomity zbiór felietonów, portretów literackich i małych próz jednego z najlepszych polskich krytyków. Poprzez komentarze do współczesnej literatury, biografie znanych postaci, jak Hans Frank, Zofia Stryjeńska, Stefania Wilczyńska czy Czesław Miłosz, a także celne obserwacje społeczne i polityczne Rudnicki tworzy wyrazisty, barwny i pasjonujący dyskurs o dzisiejszej Polsce.
Dodaj komentarz