Samar Yazbek, Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii

Yazbek Samar - PrzeprawaPrzeprawa. Moja podróż do pękniętego serca zajmuje wśród reportaży z Syrii miejsce szczególne z trzech powodów: napisała ją kobieta, Syryjka i alawitka. Relacja Samar Yazbek okazuje się szczególnie cenna, ponieważ znajomość syryjskich realiów pozwoliła autorce na weryfikację informacji, rozpowszech-nianych przez rzeczników walczących stron. W lipcu 2011 roku Samar Yazbek uciekła z Syrii w obawie przed aresztowaniem za udział w antyrządowych demonstracjach i artykuły o zbrodniach funkcjonariuszy wywiadu wojskowego. Powracała do kraju trzykrotnie (w sierpniu 2012 oraz lutym i lipcu 2013 roku, przekradając się przez turecką granicę. Przeprawa… to spisywana niemal dzień po dniu historia tych powrotów. Status przybywającej z zagranicy dziennikarki umożliwiał autorce trudne dla kobiety w muzułmańskiej rzeczywistości kontakty z mężczyznami, a płeć otwierała przed nią świat kobiet, niedostępny dla korespondentów wojennych – przeważnie mężczyzn. W rezultacie otrzymaliśmy wierny i wszechstronny obraz życia w Sarakibie, mieście w północno-zachodniej Syrii.
Marian Hanik, „Nowe Książki” 7-8/2016

Syryjska pisarka i dziennikarka Samar Yazbek napisała książkę o wojnie w Syrii, którą trudno byłoby stworzyć zachodniemu reporterowi. Przeprawa, nominowana właśnie do Nagrody Orwella, to zapis trzech wypraw do ogarniętego wojną kraju. Książka niezwykła, tak jak niezwykła jest postać samej autorki. Syryjka zmuszona do emigracji, która wraca z Paryża do swojego kraju, aby zobaczyć na własne oczy, co się w nim dzieje. „Podwójna zdrajczyni”, która, popierając rewolucję przeciw Asadowi, wyłamuje się spośród wspierających reżim alawitów. Kobieta łamiąca schematy, która w młodości uciekła z domu, a teraz przekracza nielegalnie granicę, szokuje bojowników swoją obecnością na froncie, rozmawia z dżihadystami, szuka w gruzach ciał, nocami sprząta miasto, aby zapobiec epidemii. Jej opowieść jest jak senny koszmar. Wypełniają ją obrazy bombardowań, cywilnych ofiar, rozczłonkowanych ciał i skrajnego okrucieństwa. To pełna goryczy książka o tym, jak rewolucja wymyka się z rąk jej autorów, jak zostaje przejęta przez religijnych radykałów i międzynarodowe interesy, jak nakręca się spirala bratobójczej nienawiści. Przebieg syryjskiego konfliktu pozwala zresztą prześledzić doskonały wstęp autorstwa orientalisty Piotra Balcerowicza.
Aleksandra Lipczak, „Polityka”

Samar Yazbek (ur. 1970) syryjska dziennikarka i pisarka. Autorka wierszy, powieści, reportaży i scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Prowadziła internetowy zin feministyczny „Women of Syria”. W 2010 roku znalazła się w grupie Beirut 39, czyli 39 najciekawszych młodych pisarzy arabskojęzycznych zaprezentowanych na Hay Festival. Stworzyła organizację, która niesie pomoc kobietom na północy Syrii, w regionie Idlib. W 2012 roku została zmuszona do emigracji z kraju. W tym samym roku została laureatką  International Writer of Courage Award oraz szwedzkiej nagrody im. Kurta Tucholsky’ego. W 2013 otrzymała Oxfam Novib/PEN International Free Expression Award przyznawaną pisarzom, którzy stoją na straży wolności słowa i tworzą pomimo grożących im prześladowań.

Samar Yazbek, Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii, przeł. Urszula Gardner, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2016




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *